Vernisáž fotografií Milomira Kovačeviće: zahájení festivalu Sen letní noci

DSC03383Dnes od 19:30 hodin se konala v pražské Galerii kritiků vernisáž výstavy fotografií bosenského autora Milomira Kovačeviće, přezdívaného Strašni (nejspíše pro jeho entuziasmus až vášeň pro fotografii, upřímnost a přímost). Nicméně výstava, nesoucí název Světla noční Paříže, rozhodně není strašná, ba právě naopak. Osobité fotografie proslulých míst francouzské metropole – města světla, ve které fotograf nalezl roku 1995 druhý domov, tvoří ostrý kontrast k již dříve prezentovanému souboru asi 30 tisíc obrazů z válkou sužovaného Sarajeva.

Fotografie neukazují Paříž takovou, jakou ji známe z turistických průvodců, pohlednic nebo impresionistických obrazů, nýbrž “osobní” Paříž umělcovu. La Tour Eiffel, Boulevard Saint-Michel, Jardin des Tuileries – všechny tyto nesmrtelné symboly Paříže získávají skrz hledáček jeho fotoaparátu nový, dosud nepoznaný rozměr. Atmosférou připomínají osamělou procházku stmívajícím se městem, noční cestu z divadla, či časnou návštěvu kabaretu – a to všechno zároveň! DSC03382

Autor měl již v minulosti více samostatných výstav a to například v Sarajevu, Paříži, Moskvě, Budapešti, Grazu a dokonce i Praze, ta současná potrvá do 30.července 2011.

Vernisáž svou přítomností poctili také velvyslanec Bosny a Hercegoviny v Praze, jeho excelence pan Nediljko Bilić a známý český lékař, básník a překladatel Jan Cimický, který výstavu doprovodil recitací ze své sbírky Stopami dláždění. Celý večer se konal za podpory občanského sdružení Luka Praha s.r.o., výborný catering zajišťovala malostranská restaurace Luka Lu, přístav pro všechny, kteří v Praze postrádají trochu balkánského tepla a temperamentu.

Samotný festival Sen letní noci, jež se letos koná již po 11té, pak pokračuje promítáním filmů Emira Kusturici, režiséra jugoslávského původu a absolventa pražské FAMU ve třídě Otakara Vávry (program kin zde (Karlín),  a zde(Světozor),  a zejména závěrečným koncertem na vltavském pontonu mezi mostem Karlovým a Legií, na kterém vystoupí samotný Emir Kusturica&the no skmoking orchestra, Dan Bárta&Illustratosphere, Maxmaber Orkestar a další…

Program celého festivalu včetně dalších doprovodných akcí.

Posted in Nezařazené

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s