Být single–osamění nebo nezávislost?


imagesCo to znamená být single? Doslovný českýekvivalent k tomuto slovu neexistuje, lze ho však chápat jako nezadaný, žijící sám, nebo podle sociologa Iva Možného(*1932, zakladatele a do r. 2004 děkana FSS Masarykovy univerzity) jako “dobrovolnou nepárovost”. Jde však o mnohem víc než jen to. Singles jsou mladí lidé od 25 do 40 let, ekonomicky soběstační, žijící sami (nekohabitující), a ze všeho nejvíce si cenící své osobní svobody a nezávislosti. Rozlišují se podle toho, zda se v tomto stavu ocitli dobrovolně či nechtěně a jestli jsou s ním smířeni, či ho mají v plánu – až přijde čas – měnit.

Tento trend, u nás až do 90tých let víceméně neznámý, se v západních zemích rozvíjel postupně již od 60. a 70. let 20. století. K nám se dostal až po pádu železné opony, který zapříčinil  vzestup tržního hospodářství, uvolňování genderových stereotypů a hlavně konec vlivu reálného socialismu prezentujícího (a vnucujícího) model rodiny jako jediný správný; vstup do manželského svazku a založení rodiny bylo dokonce vnímáno jako dosažení dospělosti, nikoliv stav finanční nezávislost, jak tomu je v dnešní době. Také proto bylo zastoupení svobodných lidí do 29 let v roce 2001 u nás “pouhých” 43,2%, kdežto třeba ve Švédsku 81,5%.

Čím častěji se objevuje model lidí, kteří se odmítají přizpůsobovat někomu jinému a nechtějí sdílet své soukromí, tím bouřlivější reakce vzbuzují ve společnosti. A tyto reakce bývají často neopodstatněně negativní. Že člověk bydlí sám a nemá dlouhodobého partnera ho přece automaticky neřadí mezi vyznavače konzumního života, mezi snoby, nebo dokonce lidi s pokleslou morálkou, kteří nedělají nic jiného, než že posilnění alkoholem (z nějakého důvodu zrovna vinný střik bývá považován za specifický nápoj singles) vyhledávají známosti na jednu noc, případně odluzují muže od manželek a od dětí! Mít partnera za každou cenu, jen abych nebyl sám, je přece hloupé, navíc spolu s nároky kladenými na nás stoupají i naše nároky na potenciálního druha/družku. Nespokojujeme se jen tak s někým, o vztazích uvažujeme s mnohem větší racionalitou. Bylo by chybou domnívat se, že dnešní mladí lidé netouží po rodině, tento biologický pud po zajištění pokračování rodu nebude nikdy zcela potlačen, jen je momentálně oslaben lákavou vyhlídkou kariéry, vyššího zisku a tedy i životní úrovně – kterou si nemusíme s nikým dělit nadvakrát!

Zřejmě nejsem jediná, kterou tento fenomén zaujal. Režisérka Jana Počtová se rozhodla v rámci projektu “Bez cenzury”  po dobu jednoho sledovat roku 6 single žijících mladých lidí. Výsledkem je dokumentární film v koprodukci HBO a producenta Filipa Čermáka s názvem Generace Singles, balancující na hranici psychologie, sociologie a ekonomie, avšak zajímavý a atraktivní i pro průměrného diváka z průřezu všech věkových kategorií.

Trailer k filmu ZDE, rozhlasové interview s režisérkou Janou Počtovou přesně TADY, a vtipně zpracované webovky filmuTU.

Já osobně se na něj chystám v pátek do Světozoru a už se nemůžu dočkat!  Veselý obličej

Inspirací mi byly články Mudr. Zbyňka Mlčocha. Faktografické údaje jsou ze single stránky na české Wikipedii.


Posted in Nezařazené

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s