Malé ženy

Znáte to určitě taky. Tak hrozně chcete něco udělat, ale pořád na to není čas a když se nějaký ten čas najde, vůbec se vám nechce – no prostě prokrastinace jak vyšitá, abych použila slovník moderní doby Veselý obličej Tím pádem by se mohlo zdát, že téma o kterém se chystám rozepsat, je naprosto neaktuální, nicméně když se nad tím chvíli zamyslím, řekla bych, že ačkoli zážitek který mě k němu inspiroval se odehrál v létě, je to jev pozorovatelný celoročně. Takže je to vlastně docela aktuální pořád.

Uprostřed prázdnin se mi naskytla možnost navštívit koupaliště v jednom okresním městě rakouského Burgenlandu. Vybrali jsme si místo k ležení dál od bazénů a protože jsme tam byli přes poledne, taky na hranici stínu pod košatými stromy. Zvolili jsme zjevně dobře, protože ačkoliv bylo na koupališti hodně cizinců, kolem nás byli samí místní.  Zanedlouho se vedle nás usadila skupinka Rakušanek. Podle obličeje bych jim řekla tak 14 let maximálně, a to jsem byla ještě nejshovívavější z nás všech, kteří jsme tam byli(později se podle neúmyslného vyslechnutí jejich rozhovoru ukázalo, že se všechny chystají do 8. třídy, což v Rakousku znamená tak těch 13/14 let). Jen co holky dorazily, vytáhly z lakovaných kabelek ručník Louis Vuitton(a těmhle slečinkám bych i věřila jeho autenticitu), pohodlně se natáhly, svorně vylovily z kapes ajfouny, ideálně v růžovo-zlatých, stříbrných, hvězdičkovatých, vesmírně mimozemských provedeních a začaly vášnivě datlovat. Jejich zaujetí moderními technologiemi(a když už jsme u toho, kolik z nich má asi iPhone kvůli jeho technickým parametrům, zpracování a dostupným aplikacím a kolik ho má jen proto že jakýkoliv jiný mobil je prostě “nicht cool”) mi dalo příležitost si prohlídnout jejich celkový zjev… Tedy, já nevím jak vy, ale já bych na víkendový výlet na koupaliště nejspíš zvolila jinou obuv než sandálky na podpatku, ale je pravda, že k tomu třpytivému vršku by se nějaký žabky, nebo nedej Bože tenisky nehodily, ty jsou pro hampuláky, co nevědí co se nosí, přeci! Taky bych asi pouvažovala o efektu trojkombinace slunce+horko+chlorovaná voda na nános silných černých linek a  řasenky, ale možná mi jenom uniklo, že letos frčí panda-look. Že každá končetina byla nalakovaná jinou barvou je samozřejmost, ovšem když holky vytáhly z tašek cigára a zcela suverénně si na koupališti zapálily, to už bylo moc i na mně.

To přeci není normální, aby se holky ve věku, kdy mají být skoro ještě děti, strojily,líčily a co víc, chovaly jako 20ti leté! Nám když bylo kolem těch 13ti, oblékaly jsme se hlavně pohodlně, samozřejmě že byly IN různé potisky, třpytky, kamínky, přívěsky, návěsky a kdovíco ještě, nehledě na tajné snění o máminých podpatcích, rtěnkách a vlastní neumělé pokusy s líčidly z místní drogerie, ale všechno to bylo tak nějak “jako”. Tyhle holky to mají propracované do děsivých detailů. Byla mezi nimi jedna, dalo by se říct, bílá vrána, která přišla v šortkách a tričku a vypadala tak naprosto nejlíp z nich všech. Ale hádejte co? Nikdo se s ní moc nebavil, většinu času proseděla mlčky na kraji deky a nakonec vytáhla časopis a sluchátka a začala si číst.

Jak to, že se tenhle trend vůbec objevil a čím to, že se tak rychle šíří? Hledala bych za tím víc a víc se rozmáhající KONZUM KONZUM KONZUM, který je na nás křičen ze všech světových stran. V oblasti trendů a módy k tomu přispívají jednak zcela přímočará a nezakrytá reklama obchodů s oblečením, doplňky a kosmetikou, ale také reklama a nátlak skrytý a tím i mnohem nebezpečnější. Narážím na zběsile expandující svět módních bloggerek. Samozřejmě že existují světlé výjimky, které kromě fotek oblečení přispívají zároveň i duchaplnými články a zamýšlejí se nad tím, proč si něco koupily, proč se jim tahle konkrétní věc líbí a hodí, ale převážně jde o stránky narcistních holek, zaplněné sebestřednými fotkami sebe sama v 10ti různých variacích, v denním výčtu nově zakoupených věcí a (v lepším případě) ócháním a ácháním nad tím, že aby si mohly objednat tyhle jedny úžasné trendy botičky, budou muset ještě 2 týdny chodit na brigádu – jaký div, to by mě vážně nenapadlo, že bez práce nebudu mít peníze na blbosti! Nehledě na naprosto znechucující násilné nabíraní nových čtenářů prostřednictvím obdarovávání jich cetkami obdržených od sponzorských stránek. A teď si vezměte takovou 13ti letou holku, která hodiny denně stráví prohlížením toho, co by si mohla a především MĚLA na sebe koupit. Samozřejmě že v tom věku je jediné směrodatné a určující to, co si myslí vrstevníci – parta, kámošky, nebo právě obdivovaný online vzor stylu a vkusu. Nějaké uznávání autorit jde úplně mimo. V případě, že rodiče jsou aspoň trochu rozumní a neřeší, jestli nosí YSL, LV nebo snad D&G, měli by být schopni vytvořit  kompromis mezi tím, aby se jim dceruška doma nesesypala, že nemá co na sebe a že je totálně out a mezi bezhlavým nakupováním nepotřebných a hlavně věku neadekvátních věcí. Kdo asi slečně ten Louis Vuitton ručník koupil, že by ona sama za našetřené kapesné…? Nějaký Louis Vuitton ručník tady, není to přesně ten samý, nicméně prodejní cena 350£ je celkem dechberoucí…

Nehledě na to, že když se ty holky ve 13ti letech stylizují do dospělých ženských, které dennodenně řeší šminky, oblečení, doplňky a v neposlední řadě chlapy, bez okolků si zapálí na veřejnosti a nepřijde jim to nijak vzrušující, zajímavé, nýbrž naprosto rutinní, co budou dělat ve 20ti? Budou tak znuděné vlastním životem, že nebudou vědět kudy kam!

Tahle moje agitace se roztáhla na nějak déle než jsem čekala, nicméně kdyby si z ní měl byť jen jeden jediný člověk z těch, co sem chodí a moje články čte, vzít příklad, byla bych nad slunce šťastnější Veselý obličej Vždyť život má přece jiné parametry štěstí než plnou skříň a prázdnou hlavu…….

Inspirací pro název mi byla kniha Malé ženy od Luis Mary Alcottové

Posted in Nezařazené

4 thoughts on “Malé ženy

  1. Je to i v rodičích. Sice jsem měla malou předškolačku na starosti před 7 lety, ale když neměla nalakované nehty a nebyla ověšená třpytivými blbostmi, byla taky v pohodě. Určitě je možné dohodnout se mezi rodiči ve škole a podobně – ale to se hlavně musí chtít.
    Stejně je to síla: na jedné straně feminismus a rovnoprávnost a na druhé rostoucí zdobení ve stylu vyloženě sexy návnad na mužské. U lolitek navíc velice nebezpečné.

    1. Jak tento přístup tak i feminismus jsou extrémy, kterých bychom se měli vyvarovat. Jsem ráda za váš komentář :)

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s