Hlavně udržitelně / Opportunity? Sustainability!

 

To kouzelné slovíčko „udržitelnost“ se v současné době (konečně) dostává do obecného podvědomí lidí. A to celých 40 let poté, co se globálním rozvojem začali ve svých publikacích zabývat členové tzv. Římského klubu. Princip je jednoduchý: (někteří) lidé si začali uvědomovat, že trend neustálého rozvoje (ekonomický, průmyslový) je postaven na intenzivním vyčerpávání přírodních zdrojů a s tím souvisejícím ohrožení zemské biosféry, které se nedostává prostoru pro sebe-regeneraci.

Udržitelný rozvoj, jak už plyne z termínu, by měl korigovat dopady lidské činnosti na životní prostředí, zejména co se týče míry a způsobu využívání zdrojů, aby „naplňoval potřeby přítomných generací, aniž by ohrozil schopnost naplňovat je i generacím budoucím“. (http://www.un.org/esa/dsd/).

(Přes dobré záměry princip udržitelného rozvoje vzbuzuje řadu otázek, zejména zda-li je vůbec reálně dosažitelný se současným populačním nárůstem a s tím souvisejícím otevíráním nůžek, neboli zvětšování rozdílu v životní úrovni mezi stále bohatnoucími vyspělými zeměmi a státy rozvojovými.)

Nicméně i když odpovědnost za klíčové oblasti udržitelného rozvoje leží na vládách, politicích a vlastnících těžebních a dalších korporací (kteří právě v těchto dnech jednají na téma udržitelného rozvoje v rámci konference UN v Riu de Janeiru), každý z nás může svou troškou přispět k jeho uplatňování.

File:Waste hierarchy.svgPro mě osobně znamená ekologie především skromnost. Troufám si říct, že mnoho problémů dnešního světa je způsobeno nenasytností, chamtivostí a žravostí mnohých lidí. Přitom člověk nemusí mít všechno, co si zamane, aby žil šťastný, plnohodnotný život.

1) nakupování

TEORIE: snažím se nekupovat si nové věci, pokud je opravdu nepotřebuji

PRAXE: věci, které mě zaujmou a ráda bych si je koupila, si nepořídím hned, ale napíšu si je na seznam. Teprve pokud se na seznamu udrží dostatečně dlouhou dobu, abych je zhodnotila jako opravdu potřebné a využitelné, koupím je. Týká se zejména oblečení, kosmetiky atd.

tipy:

– podporuji akce výměny a prodeje oblečení, které někomu třeba nesedlo, ale jiný je skvěle využije. Např. VotočVohoz. I oblečení, které už je obnošené dokáže udělat radost například prostřednictvím charity.

– s čím rozhodně nesouhlasím, je objednávání oblečení a doplňků z asijských eshopů, které se teď masivně rozmohlo zejména s trendem fashionblogů. Je to zboží ze zemí, které jsou známé svými problémy s dětskou prací, hroznými pracovními podmínkami a liknavým postojem k ekologii. Proto bych se třeba i bála používat kosmetiku dováženou z této oblasti světa, jelikož v rámci tzv. environmentálního rasismu je klidně možné, že bude obsahovat látky v zemích Evropy dávno zakázané. Envirosax-Organic-Cotton-Bag-Seeds-Of-Change-tile

– ač se to může někomu zdát jako „sockovské“, ráda nakupuji v second-handech. Nejenže oblečení tam je často dováženo z obchodů ze zahraničí, tzn., bývá z lepšího materiálu i lepší kvality, ale dají se tam najít věci zajímavé, „jiné“ než nosí půlka ČR

– na nákupy si nosím látkovou tašku a odmítám nabízené igelitky, i tam, kde se za ně neplatí

2) stravování

TEORIE: využívat domácí a sezónní produkci, stravovat se hlavně doma

PRAXE: nejsem nijak zvláštní jedlík, ale to co jím, si pečlivě vybírám a jsem ochotná si za kvalitu i připlatit. ALE to neznamená, že nakupuji výhradně na v současné době tolik módních farmářských trzích, jím jen zrní a maso je zlo. Na druhou stranu BIO výrobky, které jsou k nám dováženy z druhého konce světa, pro mě prostě BIO nejsou.

tipy:

– už asi 10 let nakupuje moje mamka na Havelském tržišti v centru Prahy. Kromě skoro již povinných stánků s matrjoškami, kýčovitými dřevořezbami a dalšími „autentickými“ suvenýry z hlavního města, tam má stánek několik zemědělců zejména z úrodné oblasti Litoměřicka, Mělnicka atp. Každý týden mají nabídku jinou, podle toho, co zrovna roste, ale jsou to potraviny vždy čerstvé, dobré a vypěstované na domácí farmě.

colage– když nakupuji zeleninu nebo ovoce jinde, třeba i v supermarketu, nepoužívám na ně igelitové sáčky, snažím se vyhýbat potravinám v nerecyklovatelných foliích a obalech. Už vůbec nekupuji potraviny z Číny, nebo dalších vzdálených zemí, když existuje domácí varianta.

– že jahody a další pochutiny uprostřed zimy asi nebudou zrovna přírodní, nám zdravý rozum napovídá sám od sebe

– vyrábíme si doma vlastní jogurt, marmeládu, chleba i kompoty (a to podotýkám, jsme všichni studující/pracující na plný úvazek, přesto si na to čas najít lze) a chuťově se jim nic nevyrovná

– v poslední době se snažím omezit stravování se v restauracích a kavárnách, když vím, že doma mám jídlo k dispozici. Šetří to peníze a navíc u domácího jídla vždy vím, co do něj dávám.

3) energie

TEORIE: dodržováním jednoduchých pravidel a postupů lze ušetřit poměrně významné množství energie i doma

PRAXE:

– vypínat světlo a spotřebiče při odchodu z bytu/místnosti je asi tak nějak přirozené, ale ušetřit dokáže i vypojování spotřebičů ze zásuvek při odjezdu na dovolenou, nebo vypínání režimů stand-by při delším nepoužívání

– regulovat topení (mít ho puštěné na max a neustále větrat není to pravé)

– pořizovat si spotřebiče kategorie A (u ledniček a mrazniček dokonce A+, A++), která slibuje spotřebu o několik desítek % nižší

odpady-třídění_329x-1_1007231141-tile– třídění odpadu (dobrý návod jak třídit některé odpadky, které nejsou úplně jasné ZDE)

Další:

Věděli jste, že některé čistící přípravky mají účinnost srovnatelnou s tzv. „ověřenými recepty babiček“ jako jsou například citron, sůl, ocet nebo škrob? Jen jejich následná rozložitelnost v odpadu je mnohonásobně vyšší.

Stejně tak se snažím nespoléhat se 100% na syntetická léčiva, pokud nejsou opravdu nezbytná, nahrazovat je homeopatiky nebo jinými přírodními přípravky.

I recyklace má své limity. Tím, jak se vyhnout  “downcycle” a radši získat “upcycle” se zabývá fantastická knížka, sama vytištěná na voděodolném “papíru”, zcela zrecyklovatelném a skoro donekonečna využívatelném CRADLE TO CRADLE.

Příště napíšu o skvělém obchodě se sušenými plody a muesli, které mi nahradily směsi ze supermarketů, o kterých jsem zjistila, že obsahují oříšky exportované z Číny.

Posted in Nezařazené

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s