Proč se Británie necítí být součástí Evropy

Protože by tady Britové umřeli hrůzou!

vysvětlím!

Když jsem poprvé přišla do mého skotského bytu, připadala jsem si jako v říši divů, všechno jiné, a složité na ovládání.

Postupně jsem zjistila, že veškeré zařízení v bytě má tak 3 bezpečnostní pojistky. Začne to už před dveřmi. Vstupovat se smí vchodovými dveřmi s 11tičíselným kódem, ty na obyčejný klíč nejsou dost bezpečné. Samotné okolí domu je prosto všeho, aby se náhodou někdo nezranil a nebyla požadována odpovědnost po majiteli. Například se ani nesmí kolem domu hrát míčové hry. Podotýkám, že následující fotka byla pořízena uprostřed “sídliště" které se rozkládá v menším údolí, oddělujícím kolejní byty od Holyrood Parku. Velmi frekventovaná dopravní tepna, provoz asi tak jedno auto za hodinu, rychlost +-10 (km/h).

IMG_0200

No nic, vstoupíme do bytu. Dvěma dveřmi v rychlém sledu za sebou, oboje mají velmi silnou pružinu, která je zabuchuje nebezpečnou rychlostí a proto šance, že vás zmáčknou mezi sebou je značná. Dveře, i když mají zámek a “samozamykací” petlici se musí před otevřením uvolnit posuvným kolečkem pod klikou. Takže si představte situaci, kdy obyvatel vchází do dveří, v rukou třeba tašky s nákupem a batoh na zádech. V časovém sledu 10ti vteřin musí: odemknout, otočit kolečkem, otevřít dveře, držet je celou dobu, aby ho neodpálily pryč od vchodu, obratně se dostat do prostoru asi tak 70×70 cm, rychle šmátnout pro tašku, kterou musel nutně nechat za dveřmi, zavřít za sebou první dveře jsa prhnut v luk, aby mu batoh nezůstal přivřený mezi veřejemi, opakovat podobnou proceduru s dveřmi číslo 2 a HURÁ jsme vevnitř.

Jenže tyhle dveře (i když většinou(!) bez zámku), jsou všude po bytě! Ze zákona (!!) je zakázáno je čímkoliv podkládat, podpírat, aby se neustále nezabuchovaly. Lze si jistě představit, že tyto těžké, protipožární dveře dělají poměrně velký rámus, když se zabuchují, což když jsme v bytě 3, je to OK, ale představa, že je nás tu třeba 12 mi přivádí tik v levém oku. /opět podotýkám, že toto není kolejní pravidlo, ale platí ve všech bytech/. (všichni je stejně podepíráme vším možným, takže kdykoliv někdo zazvoní, nastane v bytě panika pozavírat všechny dveře).

Protipožární ochrana pokračuje příšerně hlasitými sirénami, které zní každý týden asi 30 vteřin, v podstatě kdykoliv ale mohou znít déle a to pak znamená, že ať jste třeba zrovna po uši ve vaně, nebo v hlubokém spánku, musíte do minuty napochodovat na shromaždiště.

Dalším prvkem ochrany je návod jak se evakuovat, který je přednášen při každém shromáždění většího počtu než 2 lidí a když je počet únosný, tak se daná evakuace i trénuje. Opět opakuji, neplatí jen pro univerzitu.

2012-09-21 20.54.52

Na červené světlo pravidelně blikající v pokoji a ukazující funkčnost požárního zabezpečení už jsem si tak nějak zvykla.

2012-09-21 20.54.46

Co mi ale v boji s ohněm, který tu jistě vypukává tak 2x týdně, trochu nesedí jsou okna. Sice bydlím asi 40cm nad zemí, ale kvůli možnosti pádu můž okno otevřít asi tak na 15ti cmetrovou škvírku.

Voda ve vaně se pustí jen studená, horkou zapnete zatáhnutím za šňůrku u stropu, aby se “neopařily” děti. V uvozovkách proto, že dostat ze sprchy vařící vodu mi zde přijde v rozporu s fyzikálními možnostmi naší koupelny.

2012-09-21 20.54.26

Veškeré zásuvky mají zabezpečovací tlačítko, topení jich má asi 5, různých imaginárních funkcí, nicméně topí i když je úplně vytažené ze zásuvky a naopak, když je na max. tak je úplně studené. Asi nějaká domácí varianta “my jezdíme vlevo”.

 

2012-09-21 20.53.462012-09-21 20.54.16

Ze začátku mě silně děsily také výtahy a další prostory s automaticky zavíratelnými dveřmi, protože mečivý hlas 2x za patro hlásil “Door is opening” respektive “Door is closing”.

No a tak právě proto mají Britové z Evropy takový strach, protože by tu uhořeli, opařili se, dostali ránu elektrickým proudem a pokud by se jim přecejen podařilo zahájit evakuaci, tak by je rozdrtil výtah, protože by jim neměl kdo oznámit, že teď se zavřou dveře.

2012-09-21 17.30.53

V červeném kolečku se vyskytuje náš byt.

No, to mě jen tak napadlo, prrotože jsem se dnes konečně vypravila na Arthur´s Seat a trochu jsem vzpomínala na Prahu, a samotnou mě šokovalo, že se mi stýská (mimo jiné samozřejmě) po normálních dveřích. Veselý obličej s vyplazeným jazykem

2012-09-21 17.48.00

 

(pro ty, které by překvapilo, že jsem jen v tričku, ANO, opravdu i v našich supolárních končinách bylo dnes takhle teplo)


Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s