Cestou necestou Skotskem

Série článků, které budou následovat, bude sice vycházet z mých zážitků a zkušeností, ale spíš bude takovou nápovědou pro případné návštěvníky Edinburghu a Skotska. Výlety, které vám tu chci ukázat, jsou založené na chuti poznávat město pěšky, nehledě na terén, meteorologické poměry a bez nadité peněženky, takže rozhodně nechci tvrdit, že to nejde jinak Veselý obličej s otevřenými ústyVšechny jsem koncipovala s výchozím bodem v centru města.

Za fish and chips na pláž v Portobellu

2013-02-19 09.54.39

Cesta začíná v Holyrood Parku (třeba poblíž Skotského parlamentu). Nejdříve se drží silnice Queen´s Drive, zahýbá a stoupá s ní dokopce. Následně se stáčí doleva a prudce klesá. Tady se u druhého kruhového objezdu cesta rozděluje, my se dáme vlevo. Asi o 100m dále ji opustíme odbočkou doprava (šipka říká Innocent Cycle Path)a podle značek se podchodem dostaneme na začátek tzv. Innocent Railway. Za zády necháváme tunel vedoucí zpět do centra města.

Pokračujeme po (značené – sledujeme cíl  Bingham, Brunston, Musselborough) cestě, na konci Innocent Railway překročíme silnici a pokračujeme po cyklo/pěšo stezce směrem na východ.

Konec Innocent Railway, připomínající, že kdysi tu opravdu vedla železnice

Cesta povede mimo jiné obytnou čtvrtí Bingham, kde se částečně odkloníme od přímého východního směru.

2013-02-19 09.54.48

Po překročení poměrně rušné silnice začíná park jménem Magdalene´s Glen, označený cedulí se směrovkami.My pokračujeme ve směru Musselborough, Brunston.

portobello vol. 2 (5)

Parkem se dostaneme až pod hlavní silnici Milton Link, kterou podejdeme podchodem, ze kterého se vynoříme na parkovišti starého, uzavřeného nákupního střediska. Na protější straně parkoviště se tyčí kovová konstrukce nadchodu železnice, kterou když překročíme, dostaneme se přímo na železniční stanici Brunston.

2013-02-19 09.54.54

My zastávku necháme za zády a dáme se “ulicí” Brunston Burn Walkway (hned při první příležitosti asi po 5m odbočit doleva, pěšinou prudce dolů Z KOPCE, nikoliv cestou víc vpravo do kopce) po levém břehu nehorázně špinavého potoka (všudepřítomné nákupní vozíky napovídají, že kousek zpátky se nachází ASDA, jeden z největších obchoďáků s jídlem ve městě). Pokračujeme mírně do kopce, kde podejdeme železniční most. V této části může být hodně blátivo, ale jedná se o úsek dlouhý jen asi 200m. Po chvíli se vynoříme v parku Brunstane Burn, který opustíme při první příležitosti odbočkou směrem vlevo (na Milton Road a Milton Terrace) a nejpřímější možnou cestou se vynoříme za pár minut na pobřeží moře. Když pokračujeme pár minut přímo, dostaneme se až na portobellskou Promenade.

IMG_0253

Co se týče cesty zpět, většinou jsem volila přímou cestu po poměrně frekventované a nijak esteticky zajímavé King´s Road, Portobello Road, London Road (po cestě Morrisons – benzinová pumpa, supermarket s jídlem a občerstvení – ten doporučuji). Z London Road se poté dá odbočit doleva na Meadowbank, která nás dovede zpět do parku pod Arthur´s Seat, a tedy do míst, odkud jsme vyšli, nebo po London Road a dále Regent Road pokračovat až do centra města, k nádraží.

Samozřejmě je možné si cestu do centra zkrátit busem a to čísly 26, 15 a 15A. Upozorňuji ovšem, že je nutné mít přesnou cenu jízdného (1.40 za jednu jízdu) v drobných a vědět aspoň přibližně, jak vypadá místo, kde má člověk vystoupit, protože něco jako hlášení zastávek se zde nevede a často ani řidič sám neví, jak se jednotlivé zastávky jmenují. Většina (všechny?) jsou na znamení.

image

Celá cesta (bez doby strávené v Portobellu) zabere podle zvoleného tempa tak 3-4 hodiny. V Portobellu jsou otevřené početné kavárny, restaurace, herny, atd., já bych ale v rámci autenticity zážitku doporučila koupit si fish and chips v tomto krámku a sníst je sluníce se na pláži Veselý obličej EDIT: dneska jsem tam byla a krámek přebarvili na černo :D

IMG_0259

Fotky by google, moje vlastní, nebo printscreen z maps.google.com.

Vše pouze orientační, mapu s sebou, doporučuji TUTO.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s