Kde se v Edinburghu levně a dobře najíst?

Ceny v Británii, a to zejména v jejích 2 metropolích, Londýně a Skotsku, jsou pro návštěvníka z Čech (a koneckonců i pro ne zcela movité místní) hodně vysoké. Když vyjdu z předpokladu, že návštěvník toho chce při pobytu v cizí zemi a městě zažít a zkusit co nejvíce, a to včetně různých kulinářských potěšení, nejíst celou dobu pobytu salám z domova, dojdu k závěru, že znát levné(ější) a přitom dobré podniky, kde se najíst a napít je klíčové.

V Edinburghu jsem jich sama za dobu svého pobytu několik objevila, není toho tolik z důvodů, že i když ceny jsou někde příznivější, stravovat se mimo domov není rozhodně každodenní záležitostí, dále že Edinburgh jako město hodně turistické je plné “tradičních” (předražených a většinou nic moc podniků) a konečně že najít třeba dobrou hospodu, kde by  se i našinec cítil dobře není úplně samozřejmé.

Library Bar, Teviot, 13 Bristo Square, Edinburgh EH8 9AJ

 + Atmosféra úžasná, koženková křesla a židle jsou moc pohodlné. Obsluha je rychlá a příjemná (nicméně vždy a za všech okolností po vás budou chtít občanku/řidičák, to je však v UK norma)

+ naprosto božské jídlo za ultra friendly cenu. Doporučuji například pizzy (kolem £5.50), burgery (od £4) a obrovský talíř nachos (£3.50) který je spíš do dvojice, nebo pro jednoho strávníka co 2 dny nejedl.

+ mají otevřeno jako jedna z mála “hospod” do 3 do rána

nápoje. Pivo je strašné (jako všude), ale tady se ani ten normálně schůdný Tennents (skotská značka) nedá. Kávu ani nezkoušejte, je to jakýsi prach rozpuštěný ve vodě, a to zcela bez závislosti na tom, jestli jste si objednali latte, cappucino nebo třeba horkou čokoládu.

pokud nejste studentem University of Edinburgh, budete potřebovat někoho, na koho se nalepíte (studenta UoE) a protáhne vás dovnitř jako svůj doprovod. Obvykle nebývá problém.

někdy je tak narváno, že si prostě nesednete ani po 10ti minutách čekání (ale vždy je možnost jít do dalších barů v Teviotu, to jsou asi další 4, nicméně tento je nej)

 

Mosque Kitchen / Italian Coffee

image

Trochu podivně znějící název, nicméně je zcela klíčový. V Edinburghu je Mosque Kitchen nepočítaně, z nichž ta největší a nejpropagovanější je ta NEJHORŠÍ. V mapce výše vidíte vstup do té pravé, kde za 3 libry dostanete obrovský talíř božského zeleninového kari, tak akorát pálivého, se sypkou rýží a které se vám bude ještě týden zdát (ano, podepisuje se na mě, že si tu vařím sama Veselý obličej s otevřenými ústy ). Ale zcela vážně, jinde se podle mě za tak dobrou cenu tak dobře najíst nedá.

Bonusem je rychlá obsluha (jídlo máte do 5ti minut nejdýl na stole před sebou), voda z kohoutku zdarma samozřejmostí, no a servírují tu také Marlenku, čokoládovou i medovou, která po pálivém hlavním chodu hezky pohladí a připomene domov Mrkající veselý obličej Když jste student a majitel má dobrou náladu, můžete mít hlavní jídlo, sklenici džusu a dort třeba za 5 liber a to je prosím něco.

 

Subway

image

 

 

 

 

 

 

Nemusím asi nikomu představovat, nicméně se domnívám, že tu je levnější a lepší jak v ČR.

+ do 11ti (10ti?) hodin máte možnost si dát bagetu a nápoj za 2 libry, poté za 3

+ 3 kousky vynikajících cookies jsou tu za 1 libru, podělit se o ně můžete třeba ke kafi/čokoládě, které je tu lepší než v leckteré kavárně (ano, kavárenská kultura v Británii potvrzuje, že je to národ čajomilů)

 

je to přecejen rychlé občerstvení, a prostředí není nic moc. Ovšem když je slunečno, tak vzít si jídlo někam do parku nemá chybu.

 

Snax Cafe, 118 Buccleuch Street, Newington, EH8 9NQ

Oblíbené místo studentů, takže třeba ve všední dny přes oběd fronta až ven. Na víkendový brunch ideální. Doporučuji zde zkusit tradiční English Breakfast (i v její skotské mutaci). Kávu jsem neměla, ale bude to takový lepší britský průměr.

+ ceny. Za snídani 3-4 libry je hodně ok, když se skládá z plného talíře teplých pokrmů a housky s máslem. Jo a breakfast je tu “all day” kdyby někdo neměl na klobásky s haggis po ránu chuť Mrkající veselý obličej 

+ obsluha je rychlá, milá a spolehlivá

mluví strašně silným akcentem, kterému je v rušném prostředí občas těžko porozumět, a nehledě na to co jste a kdo jste vás budou oslovovat “dude”, “mate”, “lass”  nebo “luv”, což by mohlo někoho vyděsit Veselý obličej s otevřenými ústy

prostředí je ok, čisté, ale nijak nezaujme, ale zase je možnost vyrazit ven (The Meadows jsou hned za rohem) a jídlo si sníst na lavičce v praku

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s