(poslední) Shopaholic update z Edinburghu

Ahoj všem co nějakým zázrakem za těch 5 měsíců bez příspěvků nezapomněli, že tenhle blog existuje. Naposledy jsem se ozývala s tipy, kam zajít v Edinburghu na jídlo (tu), které jsem ještě ten měsíc náležitě využila při návštěvě mojí nejlepší kamarádky a o týden později i  mamky.

Kromě neustálého jídla a nasávání skotské whisky kultury jsme se dostaly také k nakupování a říkala jsem si, že by nebylo na škodu přidat sem odkaz na nejlepší edinburské charity shopy. Jde je obejít všechny za jeden den, protože jsou celkem příjemně rozmístěny na 2 ulicích nepříliš vzdálených od centra města.

Nejdřív bych chtěla krátce vysvětlit, co to vlastně takový charity shop je. Wikipedia nám říká že „Charity shops are a type of social enterprise. They usually sell mainly used goods donated by members of the public, and are often staffed by volunteers. Because the items for sale were obtained for free, and business costs are low, the items can be sold at competitive prices.“. Pro našince stručně a jasně: představte si obchod, kde se prodává úplně nové, nebo párkrát nošené oblečení za zlomek původní ceny. Většina jsou značky, které u nás nenajdete, nebo aspoň nejsou tak rozšířené, tedy je na sobě nebude mít půlka města. Příklad: nové kalhoty Topshop £3, nový vlněný kabát Zara £8, kožené balerínky Banana Republic £4 …

Mě osobně se celý koncept velmi líbí hned z několika důvodů. Už nenošené oblečení se nevyhazuje, aby bylo následně spáleno, ale najde ještě využití, což hřeje moje ekologicky smýšlející já. Důchodci, místo aby chodili po doktorech, Kauflandu a pouštěli hrůzu v mhd, často v nějakém takovém obchodě (zadarmo!) pracují, pokecají si tu s nakupujícími a sami se tak dostanou k levnému a kvalitnímu oblečení a věcem do domácnosti. Taky je to (dle mého názoru) zajímavá příležitost pro dobrovolničení pro studenty.  Na druhou stranu myslím, že v ČR (a řadě dalších zemí nejspíš také ne) by nic podobného fungovat nemohlo a to ze dvou důvodů – jednak u nás není konzumní kultura tak rozšířená a ceny oblečení tak nízké, aby lidi mohli běžně nakupovat kvanta oblečení, pak si ho vzít jednou, nebo vůbec ne a (zadarmo!) ho odložit do charity shopu. Za druhé, když vidím na stránkách, jako je např. votocvohoz.cz za jak příšerné hadry jsou lidi schopni požadovat peníze, než aby je odložili (zadarmo!) , to by asi český charity shop zel prázdnotou.

Ve Velké Británii se nicméně nachází mnoho „řetězců“ charity shopů, mezi nejznámější (a vyskytující se v Edinburghu) patří: Oxfam, British Heart Foundation, Shelter, Barnardos a další. A kde je tedy najít? 

1) Nicolson street

… se vyplatí projít celá přibližně od Meadows až k South Brigde a křižovatce s Royal Mile. Nejlepší je tu asi Oxfam a British Heart Foundation, ale všude se dají najít skvělé věci, nenechte se odradit napohled třeba nevábným vzhledem obchodu zvenčí. (kdo má chvilku, může zaskočit ještě do Forrest Rd., viz mapka, kde se nachází i pár obchodů s bižuterií a hned vedle na Chambers St. je i Skotské národní muzeum)

 

2) Raeburn Place + Deanhaugh Street

Sem se dá dostat od západního konce Princess Street po přejití Dean´s Bridge a projití údolí říčky Water of Leith což je i docela fajn procházka. Platí totéž co pro Nicolson street – některé obchody jsou lepší než jiné, tady bych vypíchla asi Mary´s living and giving shop for Save the Children (Raeburn pl. č.p.32 (?) ), který je o něco dražší, ale zase se tu často vyskytují i luxusnější značky (MaxMara, Gant apod.) Kdo by po vyčerpávajícím nakupovaní zatoužil po troše oddechu, doporučuji Subway přímo na Raeburn place a sníst si ho v Inverleith parku u Inverleith Pond (viz mapa), nebo v krásné botanické zahradě hned vedle parku. Pro tradičnější a příjemnější posezení (nebo když leje, což, řekněme si na rovinu, asi leje :D ) pak vegetariánskou kavárnu/bistro/cukrárnu Henderson´s na adrese 92 Hanover Street při cestě zpět na Princess Street /tentokrát na její západní konec/.

Varování na závěr: autorka výše napsaného se vzdává jakékoliv odpovědnosti za škody a újmu na zdraví způsobené cestováním v 5ti vrstvách oblečení a překročením váhového limitu zavazadla stanoveného leteckou společností. True story. 

 

Reklamy

2 thoughts on “(poslední) Shopaholic update z Edinburghu

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s